E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

expliz-éier-en erklären (D)expliquer (F)
Stammformen expliz-éier-enexpliz-éier-texpliz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexpliz-éier-en
duexpliz-éier-s
hien/si,hatt/etexpliz-éier-t
mirexpliz-éier-en
direxpliz-éier-t
siexpliz-éier-en
Passé composé
echhunnexpliz-éier-t
duhuesexpliz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexpliz-éier-t
mirhunnexpliz-éier-t
dirhuttexpliz-éier-t
sihunnexpliz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexpliz-éier-t
duhasexpliz-éier-t
hien/si,hatt/ethatexpliz-éier-t
mirhatenexpliz-éier-t
dirhatexpliz-éier-t
sihatenexpliz-éier-t
Futur I
echwäert expliz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert expliz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexpliz-éier-en
dugéifsexpliz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexpliz-éier-en
mirgéifenexpliz-éier-en
dirgéiftexpliz-éier-en
sigéifenexpliz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexpliz-éier-t
duhässexpliz-éier-t
hien/si,hatt/ethättexpliz-éier-t
mirhättenexpliz-éier-t
dirhättexpliz-éier-t
sihättenexpliz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexpliz-éier!
Plurielexpliz-éier-t!
expliz-éier-t
expliz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles