E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

explod-éier-en explodieren (D)exploser (F)
Stammformen explod-éier-enexplod-éier-texplod-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexplod-éier-en
duexplod-éier-s
hien/si,hatt/etexplod-éier-t
mirexplod-éier-en
direxplod-éier-t
siexplod-éier-en
Passé composé
echsinnexplod-éier-t
dubassexplod-éier-t
hien/si,hatt/etassexplod-éier-t
mirsinnexplod-éier-t
dirsiddexplod-éier-t
sisinnexplod-éier-t
Plus-que-parfait
echwarexplod-éier-t
duwaarsexplod-éier-t
hien/si,hatt/etwarexplod-éier-t
mirwarenexplod-éier-t
dirwaartexplod-éier-t
siwarenexplod-éier-t
Futur I
echwäert explod-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert explod-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexplod-éier-en
dugéifsexplod-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexplod-éier-en
mirgéifenexplod-éier-en
dirgéiftexplod-éier-en
sigéifenexplod-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierexplod-éier-t
duwiersexplod-éier-t
hien/si,hatt/etwierexplod-éier-t
mirwierenexplod-éier-t
dirwiertexplod-éier-t
siwierenexplod-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexplod-éier!
Plurielexplod-éier-t!
explod-éier-t
explod-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles