E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

expos-éier-en ausstellen (D)exposer (F)
Stammformen expos-éier-enexpos-éier-texpos-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexpos-éier-en
duexpos-éier-s
hien/si,hatt/etexpos-éier-t
mirexpos-éier-en
direxpos-éier-t
siexpos-éier-en
Passé composé
echhunnexpos-éier-t
duhuesexpos-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexpos-éier-t
mirhunnexpos-éier-t
dirhuttexpos-éier-t
sihunnexpos-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexpos-éier-t
duhasexpos-éier-t
hien/si,hatt/ethatexpos-éier-t
mirhatenexpos-éier-t
dirhatexpos-éier-t
sihatenexpos-éier-t
Futur I
echwäert expos-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert expos-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexpos-éier-en
dugéifsexpos-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexpos-éier-en
mirgéifenexpos-éier-en
dirgéiftexpos-éier-en
sigéifenexpos-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexpos-éier-t
duhässexpos-éier-t
hien/si,hatt/ethättexpos-éier-t
mirhättenexpos-éier-t
dirhättexpos-éier-t
sihättenexpos-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexpos-éier!
Plurielexpos-éier-t!
expos-éier-t
expos-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles