E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

expropri-éier-en enteignen (D)exproprier (F)
Stammformen expropri-éier-enexpropri-éier-texpropri-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echexpropri-éier-en
duexpropri-éier-s
hien/si,hatt/etexpropri-éier-t
mirexpropri-éier-en
direxpropri-éier-t
siexpropri-éier-en
Passé composé
echhunnexpropri-éier-t
duhuesexpropri-éier-t
hien/si,hatt/ethuetexpropri-éier-t
mirhunnexpropri-éier-t
dirhuttexpropri-éier-t
sihunnexpropri-éier-t
Plus-que-parfait
echhatexpropri-éier-t
duhasexpropri-éier-t
hien/si,hatt/ethatexpropri-éier-t
mirhatenexpropri-éier-t
dirhatexpropri-éier-t
sihatenexpropri-éier-t
Futur I
echwäert expropri-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert expropri-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifexpropri-éier-en
dugéifsexpropri-éier-en
hien/si,hatt/etgéifexpropri-éier-en
mirgéifenexpropri-éier-en
dirgéiftexpropri-éier-en
sigéifenexpropri-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättexpropri-éier-t
duhässexpropri-éier-t
hien/si,hatt/ethättexpropri-éier-t
mirhättenexpropri-éier-t
dirhättexpropri-éier-t
sihättenexpropri-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierexpropri-éier!
Plurielexpropri-éier-t!
expropri-éier-t
expropri-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles