E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faaschten fasten (D)jener (F)
Stammformen faaschtenfaaschtgefaascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaaschten
dufaaschts
hien/si,hatt/etfaascht
mirfaaschten
dirfaascht
sifaaschten
Pass compos
echhugefaascht
duhuesgefaascht
hien/si,hatt/ethuetgefaascht
mirhugefaascht
dirhuttgefaascht
sihugefaascht
Plus-que-parfait
echhatgefaascht
duhasgefaascht
hien/si,hatt/ethatgefaascht
mirhategefaascht
dirhatgefaascht
sihategefaascht
Futur I
echwäert faaschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaaschten
dugéifsfaaschten
hien/si,hatt/etgéiffaaschten
mirgéifefaaschten
dirgéiftfaaschten
sigéifefaaschten
Conditionnel Pass compos
echhttgefaascht
duhssgefaascht
hien/si,hatt/ethttgefaascht
mirhättegefaascht
dirhttgefaascht
sihättegefaascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaascht!
Plurielfaascht!
gefaascht
faaschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles