E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faascht-en fasten (D)jener (F)
Stammformen faascht-enfaasch-tge-faasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaascht-en
dufaascht-s
hien/si,hatt/etfaasch-t
mirfaascht-en
dirfaasch-t
sifaascht-en
Pass compos
echhuge-faasch-t
duhuesge-faasch-t
hien/si,hatt/ethuetge-faasch-t
mirhuge-faasch-t
dirhuttge-faasch-t
sihuge-faasch-t
Plus-que-parfait
echhatge-faasch-t
duhasge-faasch-t
hien/si,hatt/ethatge-faasch-t
mirhatege-faasch-t
dirhatge-faasch-t
sihatege-faasch-t
Futur I
echwäert faascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-faasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaascht-en
dugéifsfaascht-en
hien/si,hatt/etgéiffaascht-en
mirgéifefaascht-en
dirgéiftfaascht-en
sigéifefaascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-faasch-t
duhssge-faasch-t
hien/si,hatt/ethttge-faasch-t
mirhättege-faasch-t
dirhttge-faasch-t
sihättege-faasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaascht!
Plurielfaasch-t!
ge-faasch-t
faascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles