E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

afaass-en einfassen (D)border, ralinguer (F)
Stammformen afaass-enfaass-t anage-faass-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaass-en an
dufaas-s an
hien/si,hatt/etfaass-t an
mirfaass-en an
dirfaass-t an
sifaass-en an
Pass compos
echhunnage-faass-t
duhuesage-faass-t
hien/si,hatt/ethuetage-faass-t
mirhunnage-faass-t
dirhuttage-faass-t
sihunnage-faass-t
Plus-que-parfait
echhatage-faass-t
duhasage-faass-t
hien/si,hatt/ethatage-faass-t
mirhatenage-faass-t
dirhatage-faass-t
sihatenage-faass-t
Futur I
echwäert afaass-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-faass-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafaass-en
dugéifsafaass-en
hien/si,hatt/etgéifafaass-en
mirgéifenafaass-en
dirgéiftafaass-en
sigéifenafaass-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-faass-t
duhssage-faass-t
hien/si,hatt/ethttage-faass-t
mirhttenage-faass-t
dirhttage-faass-t
sihttenage-faass-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaass an!
Plurielfaass-t an!
age-faass-t
afaass-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
befaass-enmfaass-enerfaass-enfaass-enopfaass-enverfaass-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles