E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mfaassen umfassen (D)englober (F)
Stammformen mfaassenfaasst mmgefaasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaassen m
dufaass m
hien/si,hatt/etfaasst m
mirfaassen m
dirfaasst m
sifaassen m
Pass compos
echhunnmgefaasst
duhuesmgefaasst
hien/si,hatt/ethuetmgefaasst
mirhunnmgefaasst
dirhuttmgefaasst
sihunnmgefaasst
Plus-que-parfait
echhatmgefaasst
duhasmgefaasst
hien/si,hatt/ethatmgefaasst
mirhatenmgefaasst
dirhatmgefaasst
sihatenmgefaasst
Futur I
echwäert mfaassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgefaasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmfaassen
dugéifsmfaassen
hien/si,hatt/etgéifmfaassen
mirgéifenmfaassen
dirgéiftmfaassen
sigéifenmfaassen
Conditionnel Pass compos
echhttmgefaasst
duhssmgefaasst
hien/si,hatt/ethttmgefaasst
mirhttenmgefaasst
dirhttmgefaasst
sihttenmgefaasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaass m!
Plurielfaasst m!
mgefaasst
mfaassen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afaassenbefaassenerfaassenfaassenopfaassenverfaassen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles