E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erfaass-en erfassen (D)saisir, enregistrer (F)
Stammformen erfaass-enerfaass-terfaass-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerfaass-en
duerfaas-s
hien/si,hatt/eterfaass-t
mirerfaass-en
direrfaass-t
sierfaass-en
Pass compos
echhunnerfaass-t
duhueserfaass-t
hien/si,hatt/ethueterfaass-t
mirhunnerfaass-t
dirhutterfaass-t
sihunnerfaass-t
Plus-que-parfait
echhaterfaass-t
duhaserfaass-t
hien/si,hatt/ethaterfaass-t
mirhatenerfaass-t
dirhaterfaass-t
sihatenerfaass-t
Futur I
echwäert erfaass-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfaass-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfaass-en
dugéifserfaass-en
hien/si,hatt/etgéiferfaass-en
mirgéifenerfaass-en
dirgéifterfaass-en
sigéifenerfaass-en
Conditionnel Pass compos
echhtterfaass-t
duhsserfaass-t
hien/si,hatt/ethtterfaass-t
mirhttenerfaass-t
dirhtterfaass-t
sihttenerfaass-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfaass!
Plurielerfaass-t!
erfaass-t
erfaass-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afaass-enbefaass-enmfaass-enfaass-enopfaass-enverfaass-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles