E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faassen
Stammformen faassenfaasstgefaasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfaassen
dufaass
hien/si,hatt/etfaasst
mirfaassen
dirfaasst
sifaassen
Pass compos
echhugefaasst
duhuesgefaasst
hien/si,hatt/ethuetgefaasst
mirhugefaasst
dirhuttgefaasst
sihugefaasst
Plus-que-parfait
echhatgefaasst
duhasgefaasst
hien/si,hatt/ethatgefaasst
mirhategefaasst
dirhatgefaasst
sihategefaasst
Futur I
echwäert faassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaassen
dugéifsfaassen
hien/si,hatt/etgéiffaassen
mirgéifefaassen
dirgéiftfaassen
sigéifefaassen
Conditionnel Pass compos
echhttgefaasst
duhssgefaasst
hien/si,hatt/ethttgefaasst
mirhättegefaasst
dirhttgefaasst
sihättegefaasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaass!
Plurielfaasst!
gefaasst
faassen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afaassenbefaassenmfaassenerfaassenopfaassenverfaassen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles