E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fabuléieren fabeln (D)fabuler (F)
Stammformen fabuléierenfabuléiertfabuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfabuléieren
dufabuléiers
hien/si,hatt/etfabuléiert
mirfabuléieren
dirfabuléiert
sifabuléieren
Passé composé
echhufabuléiert
duhuesfabuléiert
hien/si,hatt/ethuetfabuléiert
mirhufabuléiert
dirhuttfabuléiert
sihufabuléiert
Plus-que-parfait
echhatfabuléiert
duhasfabuléiert
hien/si,hatt/ethatfabuléiert
mirhatefabuléiert
dirhatfabuléiert
sihatefabuléiert
Futur I
echwäert fabuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fabuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffabuléieren
dugéifsfabuléieren
hien/si,hatt/etgéiffabuléieren
mirgéifefabuléieren
dirgéiftfabuléieren
sigéifefabuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättfabuléiert
duhässfabuléiert
hien/si,hatt/ethättfabuléiert
mirhättefabuléiert
dirhättfabuléiert
sihättefabuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfabuléier!
Plurielfabuléiert!
fabuléiert
fabuléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles