E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fabul-éier-en fabeln (D)fabuler (F)
Stammformen fabul-éier-enfabul-éier-tfabul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfabul-éier-en
dufabul-éier-s
hien/si,hatt/etfabul-éier-t
mirfabul-éier-en
dirfabul-éier-t
sifabul-éier-en
Passé composé
echhufabul-éier-t
duhuesfabul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfabul-éier-t
mirhufabul-éier-t
dirhuttfabul-éier-t
sihufabul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfabul-éier-t
duhasfabul-éier-t
hien/si,hatt/ethatfabul-éier-t
mirhatefabul-éier-t
dirhatfabul-éier-t
sihatefabul-éier-t
Futur I
echwäert fabul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fabul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffabul-éier-en
dugéifsfabul-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffabul-éier-en
mirgéifefabul-éier-en
dirgéiftfabul-éier-en
sigéifefabul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfabul-éier-t
duhässfabul-éier-t
hien/si,hatt/ethättfabul-éier-t
mirhättefabul-éier-t
dirhättfabul-éier-t
sihättefabul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfabul-éier!
Plurielfabul-éier-t!
fabul-éier-t
fabul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles