E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafachen verschlingen (D)manger goulment (F)
Stammformen erafachenfacht eraneragefacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfachen eran
dufachs eran
hien/si,hatt/etfacht eran
mirfachen eran
dirfacht eran
sifachen eran
Pass compos
echhunneragefacht
duhueseragefacht
hien/si,hatt/ethueteragefacht
mirhunneragefacht
dirhutteragefacht
sihunneragefacht
Plus-que-parfait
echhateragefacht
duhaseragefacht
hien/si,hatt/ethateragefacht
mirhateneragefacht
dirhateragefacht
sihateneragefacht
Futur I
echwäert erafachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragefacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafachen
dugéifserafachen
hien/si,hatt/etgéiferafachen
mirgéifenerafachen
dirgéifterafachen
sigéifenerafachen
Conditionnel Pass compos
echhtteragefacht
duhsseragefacht
hien/si,hatt/ethtteragefacht
mirhtteneragefacht
dirhtteragefacht
sihtteneragefacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfach eran!
Plurielfacht eran!
eragefacht
erafachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drafachenfachenzerfachen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles