E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fachen stinken/ schlagen (D)puer/ frapper (F)
Stammformen fachenfachtgefacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfachen
dufachs
hien/si,hatt/etfacht
mirfachen
dirfacht
sifachen
Pass compos
echhugefacht
duhuesgefacht
hien/si,hatt/ethuetgefacht
mirhugefacht
dirhuttgefacht
sihugefacht
Plus-que-parfait
echhatgefacht
duhasgefacht
hien/si,hatt/ethatgefacht
mirhategefacht
dirhatgefacht
sihategefacht
Futur I
echwäert fachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffachen
dugéifsfachen
hien/si,hatt/etgéiffachen
mirgéifefachen
dirgéiftfachen
sigéifefachen
Conditionnel Pass compos
echhttgefacht
duhssgefacht
hien/si,hatt/ethttgefacht
mirhättegefacht
dirhttgefacht
sihättegefacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfach!
Plurielfacht!
gefacht
fachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drafachenerafachenzerfachen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles