E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fächelen fächeln (D)éventer (F)
Stammformen fächelenfächeltgefächelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfächelen
dufächels
hien/si,hatt/etfächelt
mirfächelen
dirfächelt
sifächelen
Passé composé
echhugefächelt
duhuesgefächelt
hien/si,hatt/ethuetgefächelt
mirhugefächelt
dirhuttgefächelt
sihugefächelt
Plus-que-parfait
echhatgefächelt
duhasgefächelt
hien/si,hatt/ethatgefächelt
mirhategefächelt
dirhatgefächelt
sihategefächelt
Futur I
echwäert fächelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefächelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffächelen
dugéifsfächelen
hien/si,hatt/etgéiffächelen
mirgéifefächelen
dirgéiftfächelen
sigéifefächelen
Conditionnel Passé composé
echhättgefächelt
duhässgefächelt
hien/si,hatt/ethättgefächelt
mirhättegefächelt
dirhättgefächelt
sihättegefächelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfächel!
Plurielfächelt!
gefächelt
fächelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles