E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fächel-en fächeln (D)éventer (F)
Stammformen fächel-enfächel-tge-fächel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfächel-en
dufächel-s
hien/si,hatt/etfächel-t
mirfächel-en
dirfächel-t
sifächel-en
Passé composé
echhuge-fächel-t
duhuesge-fächel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fächel-t
mirhuge-fächel-t
dirhuttge-fächel-t
sihuge-fächel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fächel-t
duhasge-fächel-t
hien/si,hatt/ethatge-fächel-t
mirhatege-fächel-t
dirhatge-fächel-t
sihatege-fächel-t
Futur I
echwäert fächel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fächel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffächel-en
dugéifsfächel-en
hien/si,hatt/etgéiffächel-en
mirgéifefächel-en
dirgéiftfächel-en
sigéifefächel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-fächel-t
duhässge-fächel-t
hien/si,hatt/ethättge-fächel-t
mirhättege-fächel-t
dirhättge-fächel-t
sihättege-fächel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfächel!
Plurielfächel-t!
ge-fächel-t
fächel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles