E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoufächeren zufächern (D)
Stammformen zoufächerenfächert zouzougefächert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfächeren zou
dufächers zou
hien/si,hatt/etfächert zou
mirfächeren zou
dirfächert zou
sifächeren zou
Passé composé
echhunnzougefächert
duhueszougefächert
hien/si,hatt/ethuetzougefächert
mirhunnzougefächert
dirhuttzougefächert
sihunnzougefächert
Plus-que-parfait
echhatzougefächert
duhaszougefächert
hien/si,hatt/ethatzougefächert
mirhatenzougefächert
dirhatzougefächert
sihatenzougefächert
Futur I
echwäert zoufächeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougefächert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoufächeren
dugéifszoufächeren
hien/si,hatt/etgéifzoufächeren
mirgéifenzoufächeren
dirgéiftzoufächeren
sigéifenzoufächeren
Conditionnel Passé composé
echhättzougefächert
duhässzougefächert
hien/si,hatt/ethättzougefächert
mirhättenzougefächert
dirhättzougefächert
sihättenzougefächert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfächer zou!
Plurielfächert zou!
zougefächert
zoufächeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fächeren
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles