E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoufächer-en zufächern (D)
Stammformen zoufächer-enfächer-t zouzouge-fächer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfächer-en zou
dufächer-s zou
hien/si,hatt/etfächer-t zou
mirfächer-en zou
dirfächer-t zou
sifächer-en zou
Passé composé
echhunnzouge-fächer-t
duhueszouge-fächer-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-fächer-t
mirhunnzouge-fächer-t
dirhuttzouge-fächer-t
sihunnzouge-fächer-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-fächer-t
duhaszouge-fächer-t
hien/si,hatt/ethatzouge-fächer-t
mirhatenzouge-fächer-t
dirhatzouge-fächer-t
sihatenzouge-fächer-t
Futur I
echwäert zoufächer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-fächer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoufächer-en
dugéifszoufächer-en
hien/si,hatt/etgéifzoufächer-en
mirgéifenzoufächer-en
dirgéiftzoufächer-en
sigéifenzoufächer-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-fächer-t
duhässzouge-fächer-t
hien/si,hatt/ethättzouge-fächer-t
mirhättenzouge-fächer-t
dirhättzouge-fächer-t
sihättenzouge-fächer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfächer zou!
Plurielfächer-t zou!
zouge-fächer-t
zoufächer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fächer-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles