E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fächeren fächern (D)diviser (F)
Stammformen fächerenfächertgefächert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfächeren
dufächers
hien/si,hatt/etfächert
mirfächeren
dirfächert
sifächeren
Passé composé
echhugefächert
duhuesgefächert
hien/si,hatt/ethuetgefächert
mirhugefächert
dirhuttgefächert
sihugefächert
Plus-que-parfait
echhatgefächert
duhasgefächert
hien/si,hatt/ethatgefächert
mirhategefächert
dirhatgefächert
sihategefächert
Futur I
echwäert fächeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefächert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffächeren
dugéifsfächeren
hien/si,hatt/etgéiffächeren
mirgéifefächeren
dirgéiftfächeren
sigéifefächeren
Conditionnel Passé composé
echhättgefächert
duhässgefächert
hien/si,hatt/ethättgefächert
mirhättegefächert
dirhättgefächert
sihättegefächert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfächer!
Plurielfächert!
gefächert
fächeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zoufächeren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles