E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fächer-en fächern (D)diviser (F)
Stammformen fächer-enfächer-tge-fächer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfächer-en
dufächer-s
hien/si,hatt/etfächer-t
mirfächer-en
dirfächer-t
sifächer-en
Passé composé
echhuge-fächer-t
duhuesge-fächer-t
hien/si,hatt/ethuetge-fächer-t
mirhuge-fächer-t
dirhuttge-fächer-t
sihuge-fächer-t
Plus-que-parfait
echhatge-fächer-t
duhasge-fächer-t
hien/si,hatt/ethatge-fächer-t
mirhatege-fächer-t
dirhatge-fächer-t
sihatege-fächer-t
Futur I
echwäert fächer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fächer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffächer-en
dugéifsfächer-en
hien/si,hatt/etgéiffächer-en
mirgéifefächer-en
dirgéiftfächer-en
sigéifefächer-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-fächer-t
duhässge-fächer-t
hien/si,hatt/ethättge-fächer-t
mirhättege-fächer-t
dirhättge-fächer-t
sihättege-fächer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfächer!
Plurielfächer-t!
ge-fächer-t
fächer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zoufächer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles