E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fackelen
Stammformen fackelenfackeltgefackelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfackelen
dufackels
hien/si,hatt/etfackelt
mirfackelen
dirfackelt
sifackelen
Pass compos
echhugefackelt
duhuesgefackelt
hien/si,hatt/ethuetgefackelt
mirhugefackelt
dirhuttgefackelt
sihugefackelt
Plus-que-parfait
echhatgefackelt
duhasgefackelt
hien/si,hatt/ethatgefackelt
mirhategefackelt
dirhatgefackelt
sihategefackelt
Futur I
echwäert fackelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefackelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffackelen
dugéifsfackelen
hien/si,hatt/etgéiffackelen
mirgéifefackelen
dirgéiftfackelen
sigéifefackelen
Conditionnel Pass compos
echhttgefackelt
duhssgefackelt
hien/si,hatt/ethttgefackelt
mirhättegefackelt
dirhttgefackelt
sihättegefackelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfackel!
Plurielfackelt!
gefackelt
fackelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
kann nicht wrtlich bersetzt werden
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles