E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fackel-en
Stammformen fackel-enfackel-tge-fackel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfackel-en
dufackel-s
hien/si,hatt/etfackel-t
mirfackel-en
dirfackel-t
sifackel-en
Pass compos
echhuge-fackel-t
duhuesge-fackel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fackel-t
mirhuge-fackel-t
dirhuttge-fackel-t
sihuge-fackel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fackel-t
duhasge-fackel-t
hien/si,hatt/ethatge-fackel-t
mirhatege-fackel-t
dirhatge-fackel-t
sihatege-fackel-t
Futur I
echwäert fackel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fackel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffackel-en
dugéifsfackel-en
hien/si,hatt/etgéiffackel-en
mirgéifefackel-en
dirgéiftfackel-en
sigéifefackel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fackel-t
duhssge-fackel-t
hien/si,hatt/ethttge-fackel-t
mirhättege-fackel-t
dirhttge-fackel-t
sihättege-fackel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfackel!
Plurielfackel-t!
ge-fackel-t
fackel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
kann nicht wrtlich bersetzt werden
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles