E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

faà§onnéieren bearbeiten (D)faà§onner (F)
Stammformen faà§onnéierenfaà§onnéiertfaà§onnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfaà§onnéieren
dufaà§onnéiers
hien/si,hatt/etfaà§onnéiert
mirfaà§onnéieren
dirfaà§onnéiert
sifaà§onnéieren
Passé composé
echhufaà§onnéiert
duhuesfaà§onnéiert
hien/si,hatt/ethuetfaà§onnéiert
mirhufaà§onnéiert
dirhuttfaà§onnéiert
sihufaà§onnéiert
Plus-que-parfait
echhatfaà§onnéiert
duhasfaà§onnéiert
hien/si,hatt/ethatfaà§onnéiert
mirhatefaà§onnéiert
dirhatfaà§onnéiert
sihatefaà§onnéiert
Futur I
echwäert faà§onnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert faà§onnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffaà§onnéieren
dugéifsfaà§onnéieren
hien/si,hatt/etgéiffaà§onnéieren
mirgéifefaà§onnéieren
dirgéiftfaà§onnéieren
sigéifefaà§onnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfaà§onnéiert
duhässfaà§onnéiert
hien/si,hatt/ethättfaà§onnéiert
mirhättefaà§onnéiert
dirhättfaà§onnéiert
sihättefaà§onnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfaà§onnéier!
Plurielfaà§onnéiert!
faà§onnéiert
faà§onnéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles