E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

anäscheren einäschern (D)incinérer (F)to incinerate (E)
Stammformen anäscherenäschert anageäschert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echäscheren an
duäschers an
hien/si,hatt/etäschert an
miräscheren an
diräschert an
siäscheren an
Passé composé
echhunnageäschert
duhuesageäschert
hien/si,hatt/ethuetageäschert
mirhunnageäschert
dirhuttageäschert
sihunnageäschert
Plus-que-parfait
echhatageäschert
duhasageäschert
hien/si,hatt/ethatageäschert
mirhatenageäschert
dirhatageäschert
sihatenageäschert
Futur I
echwäert anäscheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageäschert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanäscheren
dugéifsanäscheren
hien/si,hatt/etgéifanäscheren
mirgéifenanäscheren
dirgéiftanäscheren
sigéifenanäscheren
Conditionnel Passé composé
echhättageäschert
duhässageäschert
hien/si,hatt/ethättageäschert
mirhättenageäschert
dirhättageäschert
sihättenageäschert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieräscher an!
Plurieläschert an!
ageäschert
anäscheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles