E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

anäscher-en einäschern (D)incinérer (F)to incinerate (E)
Stammformen anäscher-enäscher-t anage-äscher-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echäscher-en an
duäscher-s an
hien/si,hatt/etäscher-t an
miräscher-en an
diräscher-t an
siäscher-en an
Passé composé
echhunnage-äscher-t
duhuesage-äscher-t
hien/si,hatt/ethuetage-äscher-t
mirhunnage-äscher-t
dirhuttage-äscher-t
sihunnage-äscher-t
Plus-que-parfait
echhatage-äscher-t
duhasage-äscher-t
hien/si,hatt/ethatage-äscher-t
mirhatenage-äscher-t
dirhatage-äscher-t
sihatenage-äscher-t
Futur I
echwäert anäscher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-äscher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanäscher-en
dugéifsanäscher-en
hien/si,hatt/etgéifanäscher-en
mirgéifenanäscher-en
dirgéiftanäscher-en
sigéifenanäscher-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-äscher-t
duhässage-äscher-t
hien/si,hatt/ethättage-äscher-t
mirhättenage-äscher-t
dirhättage-äscher-t
sihättenage-äscher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieräscher an!
Plurieläscher-t an!
age-äscher-t
anäscher-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles