E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fäerten fürchten (D)craindre (F)fear (E)temer (P)
Stammformen fäertenfäertgefaart
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfäerten
dufäerts
hien/si,hatt/etfäert
mirfäerten
dirfäert
sifäerten
Passé composé
echhugefaart
duhuesgefaart
hien/si,hatt/ethuetgefaart
mirhugefaart
dirhuttgefaart
sihugefaart
Plus-que-parfait
echhatgefaart
duhasgefaart
hien/si,hatt/ethatgefaart
mirhategefaart
dirhatgefaart
sihategefaart
Futur I
echwäert fäerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaart hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffäerten
dugéifsfäerten
hien/si,hatt/etgéiffäerten
mirgéifefäerten
dirgéiftfäerten
sigéifefäerten
Conditionnel Passé composé
echhättgefaart
duhässgefaart
hien/si,hatt/ethättgefaart
mirhättegefaart
dirhättgefaart
sihättegefaart
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfäert!
Plurielfäert!
gefaart
fäerten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles