E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fäert-en fürchten (D)craindre (F)fear (E)temer (P)
Stammformen fäert-enfäer-tge-faar-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfäert-en
dufäert-s
hien/si,hatt/etfäer-t
mirfäert-en
dirfäer-t
sifäert-en
Passé composé
echhuge-faar-t
duhuesge-faar-t
hien/si,hatt/ethuetge-faar-t
mirhuge-faar-t
dirhuttge-faar-t
sihuge-faar-t
Plus-que-parfait
echhatge-faar-t
duhasge-faar-t
hien/si,hatt/ethatge-faar-t
mirhatege-faar-t
dirhatge-faar-t
sihatege-faar-t
Futur I
echwäert fäert-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-faar-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffäert-en
dugéifsfäert-en
hien/si,hatt/etgéiffäert-en
mirgéifefäert-en
dirgéiftfäert-en
sigéifefäert-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-faar-t
duhässge-faar-t
hien/si,hatt/ethättge-faar-t
mirhättege-faar-t
dirhättge-faar-t
sihättege-faar-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfäert!
Plurielfäer-t!
ge-faar-t
fäert-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles