E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

befähegen befähigen (D)qualifier (F)
Stammformen befähegenbefähegtbefähegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten befäegen
Indikativ Aktiv
Présent
echbefähegen
dubefähegs
hien/si,hatt/etbefähegt
mirbefähegen
dirbefähegt
sibefähegen
Passé composé
echhubefähegt
duhuesbefähegt
hien/si,hatt/ethuetbefähegt
mirhubefähegt
dirhuttbefähegt
sihubefähegt
Plus-que-parfait
echhatbefähegt
duhasbefähegt
hien/si,hatt/ethatbefähegt
mirhatebefähegt
dirhatbefähegt
sihatebefähegt
Futur I
echwäert befähegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert befähegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbefähegen
dugéifsbefähegen
hien/si,hatt/etgéifbefähegen
mirgéifebefähegen
dirgéiftbefähegen
sigéifebefähegen
Conditionnel Passé composé
echhättbefähegt
duhässbefähegt
hien/si,hatt/ethättbefähegt
mirhättebefähegt
dirhättbefähegt
sihättebefähegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbefäheg!
Plurielbefähegt!
befähegt
befähegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles