E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fakelen hell brennen, leuchten (D)clairer, briller (F)
Stammformen fakelenfakeltgefakelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfakelen
dufakels
hien/si,hatt/etfakelt
mirfakelen
dirfakelt
sifakelen
Pass compos
echhugefakelt
duhuesgefakelt
hien/si,hatt/ethuetgefakelt
mirhugefakelt
dirhuttgefakelt
sihugefakelt
Plus-que-parfait
echhatgefakelt
duhasgefakelt
hien/si,hatt/ethatgefakelt
mirhategefakelt
dirhatgefakelt
sihategefakelt
Futur I
echwäert fakelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefakelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffakelen
dugéifsfakelen
hien/si,hatt/etgéiffakelen
mirgéifefakelen
dirgéiftfakelen
sigéifefakelen
Conditionnel Pass compos
echhttgefakelt
duhssgefakelt
hien/si,hatt/ethttgefakelt
mirhättegefakelt
dirhttgefakelt
sihättegefakelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfakel!
Plurielfakelt!
gefakelt
fakelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles