E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fakel-en hell brennen, leuchten (D)clairer, briller (F)
Stammformen fakel-enfakel-tge-fakel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfakel-en
dufakel-s
hien/si,hatt/etfakel-t
mirfakel-en
dirfakel-t
sifakel-en
Pass compos
echhuge-fakel-t
duhuesge-fakel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fakel-t
mirhuge-fakel-t
dirhuttge-fakel-t
sihuge-fakel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fakel-t
duhasge-fakel-t
hien/si,hatt/ethatge-fakel-t
mirhatege-fakel-t
dirhatge-fakel-t
sihatege-fakel-t
Futur I
echwäert fakel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fakel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffakel-en
dugéifsfakel-en
hien/si,hatt/etgéiffakel-en
mirgéifefakel-en
dirgéiftfakel-en
sigéifefakel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-fakel-t
duhssge-fakel-t
hien/si,hatt/ethttge-fakel-t
mirhättege-fakel-t
dirhttge-fakel-t
sihättege-fakel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfakel!
Plurielfakel-t!
ge-fakel-t
fakel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles