E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

afalen einfallen (D)venir l'esprit, tomber en ruines (F)
Stammformen afalenflt anagefall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (an-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalen an
dufls an
hien/si,hatt/etflt an
mirfalen an
dirfaalt an
sifalen an
Prtrit
ech*foul an
du*fouls an
hien/si,hatt/et*foul an
mir*foulen an
dir*foult an
si*foulen an
Pass compos
echsinnagefall
dubassagefall
hien/si,hatt/etassagefall
mirsinnagefall
dirsiddagefall
sisinnagefall
Plus-que-parfait
echwaragefall
duwaarsagefall
hien/si,hatt/etwaragefall
mirwarenagefall
dirwaartagefall
siwarenagefall
Futur I
echwäert afalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agefall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil an
du*fils an
hien/si,hatt/et*fil an
mir*filen an
dir*filt an
si*filen an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifafalen
dugéifsafalen
hien/si,hatt/etgéifafalen
mirgéifenafalen
dirgéiftafalen
sigéifenafalen
Conditionnel Pass compos
echwieragefall
duwiersagefall
hien/si,hatt/etwieragefall
mirwierenagefall
dirwiertagefall
siwierenagefall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal an!
Plurielfaalt an!
agefall
afalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfalenbifalenbefalendohifalendrafalendrnnerfalenduerchfalenmfalenentfalenerafalenerausfaleneroffalenewechfalenfalengefalenhierfaleniwwerfalenoffalenopfalenufalenverfalenzerckfalenzerfalenzoufalen
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles