E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohifalen dahinfallen (D)tomber de tout son long (F)
Stammformen dohifalenflt dohindohigefall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (dohin-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalen dohin
dufls dohin
hien/si,hatt/etflt dohin
mirfalen dohin
dirfaalt dohin
sifalen dohin
Prtrit
ech*foul dohin
du*fouls dohin
hien/si,hatt/et*foul dohin
mir*foulen dohin
dir*foult dohin
si*foulen dohin
Pass compos
echsinndohigefall
dubassdohigefall
hien/si,hatt/etassdohigefall
mirsinndohigefall
dirsidddohigefall
sisinndohigefall
Plus-que-parfait
echwardohigefall
duwaarsdohigefall
hien/si,hatt/etwardohigefall
mirwarendohigefall
dirwaartdohigefall
siwarendohigefall
Futur I
echwäert dohifalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohigefall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil dohin
du*fils dohin
hien/si,hatt/et*fil dohin
mir*filen dohin
dir*filt dohin
si*filen dohin
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohifalen
dugéifsdohifalen
hien/si,hatt/etgéifdohifalen
mirgéifendohifalen
dirgéiftdohifalen
sigéifendohifalen
Conditionnel Pass compos
echwierdohigefall
duwiersdohigefall
hien/si,hatt/etwierdohigefall
mirwierendohigefall
dirwiertdohigefall
siwierendohigefall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal dohin!
Plurielfaalt dohin!
dohigefall
dohifalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afalenausfalenbifalenbefalendrafalendrnnerfalenduerchfalenmfalenentfalenerafalenerausfaleneroffalenewechfalenfalengefalenhierfaleniwwerfalenoffalenopfalenufalenverfalenzerckfalenzerfalenzoufalen
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles