E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drafal-en reinfallen (D)tomber dans (F)
Stammformen drafal-enfl-t drandrage-fall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (dran-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfal-en dran
dufl-s dran
hien/si,hatt/etfl-t dran
mirfal-en dran
dirfaal-t dran
sifal-en dran
Prtrit
ech*foul dran
du*foul-s dran
hien/si,hatt/et*foul dran
mir*foul-en dran
dir*foul-t dran
si*foul-en dran
Pass compos
echsinndrage-fall
dubassdrage-fall
hien/si,hatt/etassdrage-fall
mirsinndrage-fall
dirsidddrage-fall
sisinndrage-fall
Plus-que-parfait
echwardrage-fall
duwaarsdrage-fall
hien/si,hatt/etwardrage-fall
mirwarendrage-fall
dirwaartdrage-fall
siwarendrage-fall
Futur I
echwäert drafal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-fall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil dran
du*fil-s dran
hien/si,hatt/et*fil dran
mir*fil-en dran
dir*fil-t dran
si*fil-en dran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrafal-en
dugéifsdrafal-en
hien/si,hatt/etgéifdrafal-en
mirgéifendrafal-en
dirgéiftdrafal-en
sigéifendrafal-en
Conditionnel Pass compos
echwierdrage-fall
duwiersdrage-fall
hien/si,hatt/etwierdrage-fall
mirwierendrage-fall
dirwiertdrage-fall
siwierendrage-fall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal dran!
Plurielfaal-t dran!
drage-fall
drafal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afal-enausfal-enbifal-enbefal-endohifal-endrnnerfal-enduerchfal-enmfal-enentfal-enerafal-enerausfal-eneroffal-enewechfal-enfal-engefal-enhierfal-eniwwerfal-enoffal-enopfal-enufal-enverfal-enzerckfal-enzerfal-enzoufal-en
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles