E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mfalen umfallen (D)tomber la renverse (F)
Stammformen mfalenflt mmgefall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (m-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalen m
dufls m
hien/si,hatt/etflt m
mirfalen m
dirfaalt m
sifalen m
Prtrit
ech*foul m
du*fouls m
hien/si,hatt/et*foul m
mir*foulen m
dir*foult m
si*foulen m
Pass compos
echsinnmgefall
dubassmgefall
hien/si,hatt/etassmgefall
mirsinnmgefall
dirsiddmgefall
sisinnmgefall
Plus-que-parfait
echwarmgefall
duwaarsmgefall
hien/si,hatt/etwarmgefall
mirwarenmgefall
dirwaartmgefall
siwarenmgefall
Futur I
echwäert mfalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgefall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil m
du*fils m
hien/si,hatt/et*fil m
mir*filen m
dir*filt m
si*filen m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmfalen
dugéifsmfalen
hien/si,hatt/etgéifmfalen
mirgéifenmfalen
dirgéiftmfalen
sigéifenmfalen
Conditionnel Pass compos
echwiermgefall
duwiersmgefall
hien/si,hatt/etwiermgefall
mirwierenmgefall
dirwiertmgefall
siwierenmgefall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal m!
Plurielfaalt m!
mgefall
mfalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afalenausfalenbifalenbefalendohifalendrafalendrnnerfalenduerchfalenentfalenerafalenerausfaleneroffalenewechfalenfalengefalenhierfaleniwwerfalenoffalenopfalenufalenverfalenzerckfalenzerfalenzoufalen
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles