E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafalen hereinfallen (D)tomber dans un pige (F)
Stammformen erafalenflt eraneragefall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalen eran
dufls eran
hien/si,hatt/etflt eran
mirfalen eran
dirfaalt eran
sifalen eran
Prtrit
ech*foul eran
du*fouls eran
hien/si,hatt/et*foul eran
mir*foulen eran
dir*foult eran
si*foulen eran
Pass compos
echsinneragefall
dubasseragefall
hien/si,hatt/etasseragefall
mirsinneragefall
dirsidderagefall
sisinneragefall
Plus-que-parfait
echwareragefall
duwaarseragefall
hien/si,hatt/etwareragefall
mirwareneragefall
dirwaarteragefall
siwareneragefall
Futur I
echwäert erafalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragefall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil eran
du*fils eran
hien/si,hatt/et*fil eran
mir*filen eran
dir*filt eran
si*filen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafalen
dugéifserafalen
hien/si,hatt/etgéiferafalen
mirgéifenerafalen
dirgéifterafalen
sigéifenerafalen
Conditionnel Pass compos
echwiereragefall
duwierseragefall
hien/si,hatt/etwiereragefall
mirwiereneragefall
dirwierteragefall
siwiereneragefall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal eran!
Plurielfaalt eran!
eragefall
erafalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afalenausfalenbifalenbefalendohifalendrafalendrnnerfalenduerchfalenmfalenentfalenerausfaleneroffalenewechfalenfalengefalenhierfaleniwwerfalenoffalenopfalenufalenverfalenzerckfalenzerfalenzoufalen
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles