E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erafal-en hereinfallen (D)tomber dans un pige (F)
Stammformen erafal-enfl-t eranerage-fall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfal-en eran
dufl-s eran
hien/si,hatt/etfl-t eran
mirfal-en eran
dirfaal-t eran
sifal-en eran
Prtrit
ech*foul eran
du*foul-s eran
hien/si,hatt/et*foul eran
mir*foul-en eran
dir*foul-t eran
si*foul-en eran
Pass compos
echsinnerage-fall
dubasserage-fall
hien/si,hatt/etasserage-fall
mirsinnerage-fall
dirsidderage-fall
sisinnerage-fall
Plus-que-parfait
echwarerage-fall
duwaarserage-fall
hien/si,hatt/etwarerage-fall
mirwarenerage-fall
dirwaarterage-fall
siwarenerage-fall
Futur I
echwäert erafal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-fall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil eran
du*fil-s eran
hien/si,hatt/et*fil eran
mir*fil-en eran
dir*fil-t eran
si*fil-en eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferafal-en
dugéifserafal-en
hien/si,hatt/etgéiferafal-en
mirgéifenerafal-en
dirgéifterafal-en
sigéifenerafal-en
Conditionnel Pass compos
echwiererage-fall
duwierserage-fall
hien/si,hatt/etwiererage-fall
mirwierenerage-fall
dirwierterage-fall
siwierenerage-fall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal eran!
Plurielfaal-t eran!
erage-fall
erafal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afal-enausfal-enbifal-enbefal-endohifal-endrafal-endrnnerfal-enduerchfal-enmfal-enentfal-enerausfal-eneroffal-enewechfal-enfal-engefal-enhierfal-eniwwerfal-enoffal-enopfal-enufal-enverfal-enzerckfal-enzerfal-enzoufal-en
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles