E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eroffalen herunterfallen (D)tomber (de haut en bas) (F)
Stammformen eroffalenflt eroferofgefall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erof-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalen erof
dufls erof
hien/si,hatt/etflt erof
mirfalen erof
dirfaalt erof
sifalen erof
Prtrit
ech*foul erof
du*fouls erof
hien/si,hatt/et*foul erof
mir*foulen erof
dir*foult erof
si*foulen erof
Pass compos
echsinnerofgefall
dubasserofgefall
hien/si,hatt/etasserofgefall
mirsinnerofgefall
dirsidderofgefall
sisinnerofgefall
Plus-que-parfait
echwarerofgefall
duwaarserofgefall
hien/si,hatt/etwarerofgefall
mirwarenerofgefall
dirwaarterofgefall
siwarenerofgefall
Futur I
echwäert eroffalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgefall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil erof
du*fils erof
hien/si,hatt/et*fil erof
mir*filen erof
dir*filt erof
si*filen erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferoffalen
dugéifseroffalen
hien/si,hatt/etgéiferoffalen
mirgéifeneroffalen
dirgéifteroffalen
sigéifeneroffalen
Conditionnel Pass compos
echwiererofgefall
duwierserofgefall
hien/si,hatt/etwiererofgefall
mirwierenerofgefall
dirwierterofgefall
siwierenerofgefall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal erof!
Plurielfaalt erof!
erofgefall
eroffalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afalenausfalenbifalenbefalendohifalendrafalendrnnerfalenduerchfalenmfalenentfalenerafalenerausfalenewechfalenfalengefalenhierfaleniwwerfalenoffalenopfalenufalenverfalenzerckfalenzerfalenzoufalen
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles