E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eroffal-en herunterfallen (D)tomber (de haut en bas) (F)
Stammformen eroffal-enfl-t eroferofge-fall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erof-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfal-en erof
dufl-s erof
hien/si,hatt/etfl-t erof
mirfal-en erof
dirfaal-t erof
sifal-en erof
Prtrit
ech*foul erof
du*foul-s erof
hien/si,hatt/et*foul erof
mir*foul-en erof
dir*foul-t erof
si*foul-en erof
Pass compos
echsinnerofge-fall
dubasserofge-fall
hien/si,hatt/etasserofge-fall
mirsinnerofge-fall
dirsidderofge-fall
sisinnerofge-fall
Plus-que-parfait
echwarerofge-fall
duwaarserofge-fall
hien/si,hatt/etwarerofge-fall
mirwarenerofge-fall
dirwaarterofge-fall
siwarenerofge-fall
Futur I
echwäert eroffal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-fall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil erof
du*fil-s erof
hien/si,hatt/et*fil erof
mir*fil-en erof
dir*fil-t erof
si*fil-en erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferoffal-en
dugéifseroffal-en
hien/si,hatt/etgéiferoffal-en
mirgéifeneroffal-en
dirgéifteroffal-en
sigéifeneroffal-en
Conditionnel Pass compos
echwiererofge-fall
duwierserofge-fall
hien/si,hatt/etwiererofge-fall
mirwierenerofge-fall
dirwierterofge-fall
siwierenerofge-fall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal erof!
Plurielfaal-t erof!
erofge-fall
eroffal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afal-enausfal-enbifal-enbefal-endohifal-endrafal-endrnnerfal-enduerchfal-enmfal-enentfal-enerafal-enerausfal-enewechfal-enfal-engefal-enhierfal-eniwwerfal-enoffal-enopfal-enufal-enverfal-enzerckfal-enzerfal-enzoufal-en
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles