E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechfalen wegfallen (D)re supprim, tomber (F)
Stammformen ewechfalenflt ewechewechgefall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalen ewech
dufls ewech
hien/si,hatt/etflt ewech
mirfalen ewech
dirfaalt ewech
sifalen ewech
Prtrit
ech*foul ewech
du*fouls ewech
hien/si,hatt/et*foul ewech
mir*foulen ewech
dir*foult ewech
si*foulen ewech
Pass compos
echsinnewechgefall
dubassewechgefall
hien/si,hatt/etassewechgefall
mirsinnewechgefall
dirsiddewechgefall
sisinnewechgefall
Plus-que-parfait
echwarewechgefall
duwaarsewechgefall
hien/si,hatt/etwarewechgefall
mirwarenewechgefall
dirwaartewechgefall
siwarenewechgefall
Futur I
echwäert ewechfalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgefall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil ewech
du*fils ewech
hien/si,hatt/et*fil ewech
mir*filen ewech
dir*filt ewech
si*filen ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechfalen
dugéifsewechfalen
hien/si,hatt/etgéifewechfalen
mirgéifenewechfalen
dirgéiftewechfalen
sigéifenewechfalen
Conditionnel Pass compos
echwierewechgefall
duwiersewechgefall
hien/si,hatt/etwierewechgefall
mirwierenewechgefall
dirwiertewechgefall
siwierenewechgefall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal ewech!
Plurielfaalt ewech!
ewechgefall
ewechfalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afalenausfalenbifalenbefalendohifalendrafalendrnnerfalenduerchfalenmfalenentfalenerafalenerausfaleneroffalenfalengefalenhierfaleniwwerfalenoffalenopfalenufalenverfalenzerckfalenzerfalenzoufalen
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles