E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gefal-en gefallen (D)plaire (F)
Stammformen gefal-engefl-tgefall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ge-) • Vokalverdoppelung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgefal-en
dugefl-s
hien/si,hatt/etgefl-t
mirgefal-en
dirgefaal-t
sigefal-en
Prtrit
ech*gefoul
du*gefoul-s
hien/si,hatt/et*gefoul
mir*gefoul-en
dir*gefoul-t
si*gefoul-en
Pass compos
echhugefall
duhuesgefall
hien/si,hatt/ethuetgefall
mirhugefall
dirhuttgefall
sihugefall
Plus-que-parfait
echhatgefall
duhasgefall
hien/si,hatt/ethatgefall
mirhategefall
dirhatgefall
sihategefall
Futur I
echwäert gefal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefall hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*gefil
du*gefil-s
hien/si,hatt/et*gefil
mir*gefil-en
dir*gefil-t
si*gefil-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgefal-en
dugéifsgefal-en
hien/si,hatt/etgéifgefal-en
mirgéifegefal-en
dirgéiftgefal-en
sigéifegefal-en
Conditionnel Pass compos
echhttgefall
duhssgefall
hien/si,hatt/ethttgefall
mirhättegefall
dirhttgefall
sihättegefall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergefal!
Plurielgefaal-t!
gefall
gefal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afal-enausfal-enbifal-enbefal-endohifal-endrafal-endrnnerfal-enduerchfal-enmfal-enentfal-enerafal-enerausfal-eneroffal-enewechfal-enfal-enhierfal-eniwwerfal-enoffal-enopfal-enufal-enverfal-enzerckfal-enzerfal-enzoufal-en
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles