E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfalen berfallen (D)agresser, dvaliser. envahir (F)
Stammformen iwwerfaleniwwerfltiwwerfall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfalen
duiwwerfls
hien/si,hatt/etiwwerflt
miriwwerfalen
diriwwerfaalt
siiwwerfalen
Prtrit
ech*iwwerfoul
du*iwwerfouls
hien/si,hatt/et*iwwerfoul
mir*iwwerfoulen
dir*iwwerfoult
si*iwwerfoulen
Pass compos
echsinniwwerfall
dubassiwwerfall
hien/si,hatt/etassiwwerfall
mirsinniwwerfall
dirsiddiwwerfall
sisinniwwerfall
Plus-que-parfait
echwariwwerfall
duwaarsiwwerfall
hien/si,hatt/etwariwwerfall
mirwareniwwerfall
dirwaartiwwerfall
siwareniwwerfall
Futur I
echwäert iwwerfalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iwwerfil
du*iwwerfils
hien/si,hatt/et*iwwerfil
mir*iwwerfilen
dir*iwwerfilt
si*iwwerfilen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfalen
dugéifsiwwerfalen
hien/si,hatt/etgéifiwwerfalen
mirgéifeniwwerfalen
dirgéiftiwwerfalen
sigéifeniwwerfalen
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerfall
duwiersiwwerfall
hien/si,hatt/etwieriwwerfall
mirwiereniwwerfall
dirwiertiwwerfall
siwiereniwwerfall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfal!
Plurieliwwerfaalt!
iwwerfall
iwwerfalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afalenausfalenbifalenbefalendohifalendrafalendrnnerfalenduerchfalenmfalenentfalenerafalenerausfaleneroffalenewechfalenfalengefalenhierfalenoffalenopfalenufalenverfalenzerckfalenzerfalenzoufalen
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles