E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerfal-en berfallen (D)agresser, dvaliser. envahir (F)
Stammformen iwwerfal-eniwwerfl-tiwwerfall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfal-en
duiwwerfl-s
hien/si,hatt/etiwwerfl-t
miriwwerfal-en
diriwwerfaal-t
siiwwerfal-en
Prtrit
ech*iwwerfoul
du*iwwerfoul-s
hien/si,hatt/et*iwwerfoul
mir*iwwerfoul-en
dir*iwwerfoul-t
si*iwwerfoul-en
Pass compos
echsinniwwerfall
dubassiwwerfall
hien/si,hatt/etassiwwerfall
mirsinniwwerfall
dirsiddiwwerfall
sisinniwwerfall
Plus-que-parfait
echwariwwerfall
duwaarsiwwerfall
hien/si,hatt/etwariwwerfall
mirwareniwwerfall
dirwaartiwwerfall
siwareniwwerfall
Futur I
echwäert iwwerfal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iwwerfil
du*iwwerfil-s
hien/si,hatt/et*iwwerfil
mir*iwwerfil-en
dir*iwwerfil-t
si*iwwerfil-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfal-en
dugéifsiwwerfal-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerfal-en
mirgéifeniwwerfal-en
dirgéiftiwwerfal-en
sigéifeniwwerfal-en
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerfall
duwiersiwwerfall
hien/si,hatt/etwieriwwerfall
mirwiereniwwerfall
dirwiertiwwerfall
siwiereniwwerfall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfal!
Plurieliwwerfaal-t!
iwwerfall
iwwerfal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afal-enausfal-enbifal-enbefal-endohifal-endrafal-endrnnerfal-enduerchfal-enmfal-enentfal-enerafal-enerausfal-eneroffal-enewechfal-enfal-engefal-enhierfal-enoffal-enopfal-enufal-enverfal-enzerckfal-enzerfal-enzoufal-en
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles