E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerfalen zerfallen (D)tomber en ruines (F)
Stammformen zerfalenzerfltzerfall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (zer-) • Vokalverdoppelung • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerfalen
duzerfls
hien/si,hatt/etzerflt
mirzerfalen
dirzerfaalt
sizerfalen
Prtrit
ech*zerfoul
du*zerfouls
hien/si,hatt/et*zerfoul
mir*zerfoulen
dir*zerfoult
si*zerfoulen
Pass compos
echsinnzerfall
dubasszerfall
hien/si,hatt/etasszerfall
mirsinnzerfall
dirsiddzerfall
sisinnzerfall
Plus-que-parfait
echwarzerfall
duwaarszerfall
hien/si,hatt/etwarzerfall
mirwarenzerfall
dirwaartzerfall
siwarenzerfall
Futur I
echwäert zerfalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerfall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*zerfil
du*zerfils
hien/si,hatt/et*zerfil
mir*zerfilen
dir*zerfilt
si*zerfilen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerfalen
dugéifszerfalen
hien/si,hatt/etgéifzerfalen
mirgéifenzerfalen
dirgéiftzerfalen
sigéifenzerfalen
Conditionnel Pass compos
echwierzerfall
duwierszerfall
hien/si,hatt/etwierzerfall
mirwierenzerfall
dirwiertzerfall
siwierenzerfall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerfal!
Plurielzerfaalt!
zerfall
zerfalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afalenausfalenbifalenbefalendohifalendrafalendrnnerfalenduerchfalenmfalenentfalenerafalenerausfaleneroffalenewechfalenfalengefalenhierfaleniwwerfalenoffalenopfalenufalenverfalenzerckfalenzoufalen
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles