E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

assimiléieren aneignen (D)assimiler (F)to assimilate (E)
Stammformen assimiléierenassimiléiertassimiléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echassimiléieren
duassimiléiers
hien/si,hatt/etassimiléiert
mirassimiléieren
dirassimiléiert
siassimiléieren
Passé composé
echhunnassimiléiert
duhuesassimiléiert
hien/si,hatt/ethuetassimiléiert
mirhunnassimiléiert
dirhuttassimiléiert
sihunnassimiléiert
Plus-que-parfait
echhatassimiléiert
duhasassimiléiert
hien/si,hatt/ethatassimiléiert
mirhatenassimiléiert
dirhatassimiléiert
sihatenassimiléiert
Futur I
echwäert assimiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert assimiléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifassimiléieren
dugéifsassimiléieren
hien/si,hatt/etgéifassimiléieren
mirgéifenassimiléieren
dirgéiftassimiléieren
sigéifenassimiléieren
Conditionnel Passé composé
echhättassimiléiert
duhässassimiléiert
hien/si,hatt/ethättassimiléiert
mirhättenassimiléiert
dirhättassimiléiert
sihättenassimiléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierassimiléier!
Plurielassimiléiert!
assimiléiert
assimiléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles