E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fal-en fallen (D)tomber (F)fall (E)cair (P)
Stammformen fal-enfl-tge-fall
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Vokalverdoppelung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfal-en
dufl-s
hien/si,hatt/etfl-t
mirfal-en
dirfaal-t
sifal-en
Prtrit
ech*foul
du*foul-s
hien/si,hatt/et*foul
mir*foul-en
dir*foul-t
si*foul-en
Pass compos
echsige-fall
dubassge-fall
hien/si,hatt/etassge-fall
mirsige-fall
dirsiddge-fall
sisige-fall
Plus-que-parfait
echwarge-fall
duwaarsge-fall
hien/si,hatt/etwarge-fall
mirwarege-fall
dirwaartge-fall
siwarege-fall
Futur I
echwäert fal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-fall sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*fil
du*fil-s
hien/si,hatt/et*fil
mir*fil-en
dir*fil-t
si*fil-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffal-en
dugéifsfal-en
hien/si,hatt/etgéiffal-en
mirgéifefal-en
dirgéiftfal-en
sigéifefal-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-fall
duwiersge-fall
hien/si,hatt/etwierge-fall
mirwierege-fall
dirwiertge-fall
siwierege-fall
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal!
Plurielfaal-t!
ge-fall
fal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afal-enausfal-enbifal-enbefal-endohifal-endrafal-endrnnerfal-enduerchfal-enmfal-enentfal-enerafal-enerausfal-eneroffal-enewechfal-engefal-enhierfal-eniwwerfal-enoffal-enopfal-enufal-enverfal-enzerckfal-enzerfal-enzoufal-en
Remarquen (intern)
Prteritum selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles