E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

falen falten (D)plier (F)
Stammformen falenfaaltgefaalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalen
dufaals
hien/si,hatt/etfaalt
mirfalen
dirfaalt
sifalen
Pass compos
echhugefaalt
duhuesgefaalt
hien/si,hatt/ethuetgefaalt
mirhugefaalt
dirhuttgefaalt
sihugefaalt
Plus-que-parfait
echhatgefaalt
duhasgefaalt
hien/si,hatt/ethatgefaalt
mirhategefaalt
dirhatgefaalt
sihategefaalt
Futur I
echwäert falen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefaalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffalen
dugéifsfalen
hien/si,hatt/etgéiffalen
mirgéifefalen
dirgéiftfalen
sigéifefalen
Conditionnel Pass compos
echhttgefaalt
duhssgefaalt
hien/si,hatt/ethttgefaalt
mirhättegefaalt
dirhttgefaalt
sihättegefaalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal!
Plurielfaalt!
gefaalt
falen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opfalen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles