E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fal-en falten (D)plier (F)
Stammformen fal-enfaal-tge-faal-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfal-en
dufaal-s
hien/si,hatt/etfaal-t
mirfal-en
dirfaal-t
sifal-en
Pass compos
echhuge-faal-t
duhuesge-faal-t
hien/si,hatt/ethuetge-faal-t
mirhuge-faal-t
dirhuttge-faal-t
sihuge-faal-t
Plus-que-parfait
echhatge-faal-t
duhasge-faal-t
hien/si,hatt/ethatge-faal-t
mirhatege-faal-t
dirhatge-faal-t
sihatege-faal-t
Futur I
echwäert fal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-faal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffal-en
dugéifsfal-en
hien/si,hatt/etgéiffal-en
mirgéifefal-en
dirgéiftfal-en
sigéifefal-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-faal-t
duhssge-faal-t
hien/si,hatt/ethttge-faal-t
mirhättege-faal-t
dirhttge-faal-t
sihättege-faal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfal!
Plurielfaal-t!
ge-faal-t
fal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opfal-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles