E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fälschen fälschen (D)fausser (F)
Stammformen fälschenfälschtgefälscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfälschen
dufälschs
hien/si,hatt/etfälscht
mirfälschen
dirfälscht
sifälschen
Passé composé
echhugefälscht
duhuesgefälscht
hien/si,hatt/ethuetgefälscht
mirhugefälscht
dirhuttgefälscht
sihugefälscht
Plus-que-parfait
echhatgefälscht
duhasgefälscht
hien/si,hatt/ethatgefälscht
mirhategefälscht
dirhatgefälscht
sihategefälscht
Futur I
echwäert fälschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefälscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffälschen
dugéifsfälschen
hien/si,hatt/etgéiffälschen
mirgéifefälschen
dirgéiftfälschen
sigéifefälschen
Conditionnel Passé composé
echhättgefälscht
duhässgefälscht
hien/si,hatt/ethättgefälscht
mirhättegefälscht
dirhättgefälscht
sihättegefälscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfälsch!
Plurielfälscht!
gefälscht
fälschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verfälschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles