E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

falzen falzen (D)agrafer (F)
Stammformen falzenfalztgefalzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalzen
dufalz
hien/si,hatt/etfalzt
mirfalzen
dirfalzt
sifalzen
Pass compos
echhugefalzt
duhuesgefalzt
hien/si,hatt/ethuetgefalzt
mirhugefalzt
dirhuttgefalzt
sihugefalzt
Plus-que-parfait
echhatgefalzt
duhasgefalzt
hien/si,hatt/ethatgefalzt
mirhategefalzt
dirhatgefalzt
sihategefalzt
Futur I
echwäert falzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefalzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffalzen
dugéifsfalzen
hien/si,hatt/etgéiffalzen
mirgéifefalzen
dirgéiftfalzen
sigéifefalzen
Conditionnel Pass compos
echhttgefalzt
duhssgefalzt
hien/si,hatt/ethttgefalzt
mirhättegefalzt
dirhttgefalzt
sihättegefalzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfalz!
Plurielfalzt!
gefalzt
falzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles