E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

falz-en falzen (D)agrafer (F)
Stammformen falz-enfalz-tge-falz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfalz-en
dufalz
hien/si,hatt/etfalz-t
mirfalz-en
dirfalz-t
sifalz-en
Pass compos
echhuge-falz-t
duhuesge-falz-t
hien/si,hatt/ethuetge-falz-t
mirhuge-falz-t
dirhuttge-falz-t
sihuge-falz-t
Plus-que-parfait
echhatge-falz-t
duhasge-falz-t
hien/si,hatt/ethatge-falz-t
mirhatege-falz-t
dirhatge-falz-t
sihatege-falz-t
Futur I
echwäert falz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-falz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffalz-en
dugéifsfalz-en
hien/si,hatt/etgéiffalz-en
mirgéifefalz-en
dirgéiftfalz-en
sigéifefalz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-falz-t
duhssge-falz-t
hien/si,hatt/ethttge-falz-t
mirhättege-falz-t
dirhttge-falz-t
sihättege-falz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfalz!
Plurielfalz-t!
ge-falz-t
falz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles